BUGÜN BİZDEN DİREKSİYON DERSİ ALMAK İSTERMİSİNİZ ?
   

DOĞRU DİREKSİYON EĞİTMENİNİ TERCİH ETMEDE

10 İPUCU.

 

Direksiyon derslerine başladığınızda, başarınızı etkileyen unsurların büyük bir kısmını sürüş eğitimi ve direksiyon eğitmenleri oluşturmaktadır. Profesyonel ve pozitif bir direksiyon eğitmeninden alalacağınız direksiyon eğitimi, derslerinizin keyifli geçmesini sağlayacak, öğrenmeye son derece katkıda bulunacaktır. Unutmayın ki negatif bir eğitmen ve ucuz direksiyon dersi,  başarısızlık ve hüzün demektir. Ne kadar çok pratik yapılırsa, öğrenme ve tecrübe ön plana çıkar.

Direksiyon eğitmeni ararken size yardımcı olacak birkaç tavsiyede bulunmak istiyorum.

Aşağıda, direksiyon derslerinizin başarılı geçmesi için, sürüş eğitmeninin sahip olması gereken en iyi 10 özelliği  sıraladım.

     

1. Sabır:  Direksiyon eğitmeninizin size karşı sabırlı davranmasını zorunlu buluyorum. Çünkü sizin, araba sürmeyi öğrenirken yapacağınız kaçınılmaz hatalarla başaçıkabilen bir eğitmene ihtiyacınız var. Kendinizi eğitmenin yanında rahat hissediyormusunuz?  Direksiyon eğitmenin yanında kendinizi rahat ve güvende hissetmeniz çok önemlidir çünkü araba sürme ancak birebir derslerle en iyi şekilde öğrenilir.  Özellikle gergin sürücüler kendilerine sabırlı ve rahat bir sürüş eğitmeni seçmelidir.

 2. Direksiyon eğitmeninin Güvenilirliği: Güven insanı motive eden en önemli güçtür.Kişilik sahibi olmanın, uzun vadeli başarının ve itibarı yaşam boyu sürdürmenin yegane dayanağı güven duygusudur. Direksiyon hocanızın tanınmış, daha önce direksiyon dersi almış şahıslar tarafından tavsiye edilen ve işinde yoğun ve meşgul olan bir kişi olmasına dikkat edin. Eğitimciliği ve kişiliği ile alakalı geribildirim notlarını iyi takip edip analiz edin. Eğitmeninizin size vereceği güven duygusu, direksiyon dersi öğrenme sürecine bir hayli katkıda bulunacaktır.

3. Direksiyon dersinde dakiklik ve uygulama programına riayet etme: Eğer almış olduğunuz direksiyon dersinin amacınıza uygun bir şekilde öğrenerek sonuçlanmasını istiyorsanız, direksiyon derslerinin belirli bir program dahilinde ve planlanan zaman içerisinde yapılması gerekir.  Dakiklik ve müfredata uyma direksiyon eğitmeninde olması gereken çok önemli bir özelliktir. Direksiyon eğitmeninin sürekli sürüş derslerine geç kalması çok sinir bozucudur. Aynı şeyler öğrenci içinde geçerlidir. Direksiyon hocası eksiklerinize göre planlamış olduğu direksiyon dersi programını gelişi güzel uyguluyorsa öğrenme konusunda sıkıntı çekebilirsiniz. Emeklemeden yürütmek, yürümeden koşturmak gibi bir benzetmeyle örnek verilebilir.

4. Direksiyon eğitmeninde dürüstlük: Eğitim bir süreçtir. Özel direksiyon dersi sürecide madden külfetli bir süreçtir. Bu süreç içerisinde ya öğrenirsiniz yada yada başarısız olursunuz. Ancak genelde pratiğe yönelik verilen direksiyon eğitimi her zaman kazanımlarla sona erer. Bu hiç bir şey kazanamaycaksınız anlamına gelmez. Her insan gibi siz de vermiş olduğunuz paranın karşılığını almak, öğrenerk karlı çıkmak istersiniz ve bazı durumlarda derslerin parasını önceden ödersiniz. Bu parayı ödediğinizde, sürüş eğitmeninin bu dersleri vereceğinden emin olmanız gerekir. Motor öğrenme pratik uygulama ile gelişir. Direksiyon derslerinin ne kadarlık bir kısmı teorik olarak harcanıyor? Eğer her direksiyon dersinin 20 dakikası buna harcanıyorsa, bu açıkça kazanılan pratik sürüş deneyimini azaltır. Teoriyle zaman geçirmeye çalışan direksiyon eğitmeni zamandan kazanmaya çalışıyordur. Ne kadar çok pratik yaparsanız o kadar çok öğrenirsiniz. Hiç bir direksiyon eğitmeni öğretme garantisi vermez. fakat profesyonel eğitmen teorik ve pratik yönden bildiklerini öğrencisine en iyi şekilde verir. Unutmayalımki eğitmenin elinde sihirli deynek yoktur.

5. Direksiyon eğitmeninde tutarlılık ve profesyonellik. Bu profesyonel bir direksiyon eğitmeni için kesinlikle olumlu bir özellik. Sürekli fikir değiştiren bir sürüş eğitmenine kimse saygı duymaz. Direksiyon dersi boyunca yaptığınız hatalar, zayıf, geliştirilmesi gereken güçlü yönleriniz hakkında dürüst ve gerçekçi geribildirime ihtiyacınız olacaktır. Direksiyon derslerinde tutarsızlık söz konusu değildir. Siz araba sürmeyi öğrenmek için buradasınız.

6. Direksiyon Eğitmeninin etkileşimde ustalığı ve empati özelliği: Sürüş dersi boyunca eğitmeninizin dengeyi sağlaması çok önemlidir. Eğer sizi sürekli üzerse, kendinizi başarısız ve mutsuz hissedersiniz. Direksiyon derslerinde pozitif desteğe ve cesaret verilmeye de ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Direksiyon eğitmeni Sıradışı yöntemler kullanarak, etkileşimi ve katılımı teşvik ederek, heyecan ve pozitif enerji yayarak öğrencisinin motivasyonunu en üst düzeye çıkarır ve her öğrencinin içindeki potansiyeli ve cevheri keşfetmesi için teşvik eder, cesaretlendirir.

7. Direksiyon eğitmeninde olması gereken; tecrübe, heves, gayret, işini severek yapma: İyi bir direksiyon öğretmeni her zaman kendini geliştirme yöntemleri arar. Size bir şeyi tamamen yeni bir yöntemle nasıl anlatması gerektiğini araştırır. Sizin sürüş seviyenize uygun plan ve program yapar. Eksiklerinizi analiz eder ve direksiyon dersi içerik planlarını geliştirir, konuları detaylarla zenginleştirir. Öğretmeye dair bütün hünerlerini uygular.

 

8.  Temel sürüş becerilerinin teorisini ve pratiğini kısıtlamama: Sürüş eğitmeniniz size temel sürüş becerileri ile ilgili teorik bilgileri algılayabileceğiniz en üst seviyede öğretmek, pratik bilgileri uygulatıp en iyi şekilde göstermek zorundadır. Bunu uygulayan bir direksiyon hocası, direksiyon derslerinizin de teorik ve pratik yönden pozitif ve dolu dolu geçmesini sağlar. Sürüş eğitmeninizin  direksiyon dersi esnasında araba kullanmayı öğretmek dışında farklı konularla ilgili söylem ve sohbetleri tecrübesizliğini ve bu işi bilmediğini gösterir. Öğrenci direksiyon dersi almak için müraccat etmiştir, sohbet için değil! Hep aynı klişeleşmiş konular dahilinde dönen bir eğitmenden fayda beklenilemez. Eğer siz ondan daha çok şey biliyorsanız. Hemen direksiyon dersine son verin.

9. Direksiyon dersinde, direksiyon eğitmeninin öz denetim özelliğine sahip olması: Direksiyon dersi verilen araçlarda, güvenlik açısından. senkronize bir şekilde monte edilmiş çift kontrollü pedal sistemi vardır. Direksiyon eğitmeniniz bu sistemi size güvenlik ve psikomotor öğrenme konusunda yardımcı olma amaçlı kullanır. Psikomotor öğrenme, kas ve bedensel faaliyetlerin otomatikman öğrenmesiyle ilgilidir. Örneğin bisiklete binmeyi öğrenme, yüzme on parmağı kullanarak daktilo yazabilme, gitar çalabilme gibi davranışlar motor öğrenmedir. Araba sürmeyi öğrenme de motor öğrenmedir. Zihin ve kas uyumunu içerir ve öğrenmenin başlangıcında bu faaliyetlerde zorlanılsa da giderek mükemmelleşir ve otomatikleşir. Ancak bu pedal sistemini direksiyon dersi süresince sizi rahatsız etmemek ve dersinizi boşa harcamamak için sürekli kullanmamalıdır. Dikkat iyidir ama hiçbir zaman aşırıya kaçınılmamalıdır. Direksiyon dersinde, direksiyon hocası öz denetim özelliğini zamanında ve yerinde kullanmalıdır.

 

10. Direksiyon Eğitmeninde Pozitif ve Kişisel disiplin özelliği: Disiplin eğitimin ayrılmaz bir parçasıdır. Doğru kullanıldığında disiplin anlayışı öğrencinin eğitiminde ve başarısında büyük bir katkı sağlar. Direksiyon eğitmeni de işini seven, yaptığı işe önem veren pozitif-kişisel bir disiplin anlayışı içerisinde olmalı ve bunu size hissettirmelidir. Kişisel disiplini ve sorumluluğu vicdanında oluşmuş olan direksiyon hocası, aynı olguları öğrencisine de uygulatır. Pozitif disiplininin hakim olduğu direksiyon dersi sürecinde, direksiyon öğrencisi, öğrenirken kendisini daha fazla özgürama aynı zamanda daha fazla sorumlu hissederKendilerine bu anlayış içerisinde direksiyon dersi veren eğitmenleri zevkle dinler. Algılama sürecine katkıda bulunur.

    

          

ÖĞRENİRKEN FARKLILIĞI KULLANIRKEN ÖZGÜRLÜĞÜ HİSSETMELİSİNİZ.

                                  

                                                                                                                                                                   F. Müberra HALICIOĞLU

                                                                                                                                                                   Direksiyon Eğitmeni

   TSBM

TEMEL SÜRÜŞ BECERİLERİ MERKEZİ

www.dersimizdireksiyon.net

POZİTİF VE DOLU DOLU DİREKSİYON DERSİ ALABİLECEĞİNİZ TEK ADRES

BAY VE BAYAN EĞİTMENLERİMİZLE HİZMETİNİZDEYİZ.

 
USTA DİREKSİYON EĞİTMENİ DİREKSİYON EĞİTİMİ DERSİ ÖĞRETİCİSİ NASIL OLUNUR
NEDEN DİREKSİYON DERSİ STAJYER ÖĞRENCİ
DİREKSİYON EĞİTİMİ KAZANIMLAR-ARAÇ VE YOL TANIMA-PRATİK-ÖZGÜVEN
BAYAN DİREKSİYON HOCASI PROFESYONEL SÜRÜŞ EĞİTİMİ
BAYAN DİREKSİYON ÖĞRETMENİ-SÜRÜCÜ EĞİTMENİ TERCİHİ    BAY-BAYAN
PEDAGOJİK FORMASYON-EMPATİ ACEMİ-DENEYİMLİ SÜRÜCÜ
DİREKSİYON-EHLİYET SINAVI SONUÇLARI
EHLİYET SINAV SORULARI EHLİYET SINAV YERLERİ     EHLİYET SINAV TARİHLERİ
 DİREKSİYON DERSİ TEORİK   KAZA YERİNDE İLKYARDIM UYGULAMASI
DİREKSİYON DERSİ TEORİK EĞİTMEN TAVSİYELERİ
DİREKSİYON DERSİ TEORİK KİŞİSEL GÜVENLİK
 ÖZEL DİREKSİYON DERSİ GÜVENLİ SÜRÜŞ TEKNİKLERİ GÜVENLİ SÜRÜCÜ
DİREKSİYON DERSİ PRATİK EKONOMİK SÜRÜŞ TEKNİKLERİ-ECO DRIVE
DİREKSİYON EĞİTİMİ TEORİK AGRESİF SÜRÜCÜ
  DİREKSİYON DERSİ PRATİK  TEHLİKE ALGISI
  DİREKSİYON DERSİ PRATİK OTOMATİK VİTES
DİREKSİYON DERSİ PRATİK MANÜEL VİTES
SÜRÜCÜ KURSU PSİKOTEKNİK-SÜRÜCÜ DAVRANIŞLARI GELİŞTİRME
SÜRÜCÜ ADAYLARI-SAĞLIK RAPORU SÜRÜCÜ  BELGESİ TESCİL İŞLEMLERİ
  DİREKSİYON DERSİ TEORİK  ARIZA ANINDA HAREKET TARZI
PROFESYONEL SÜRÜŞ EĞİTİMİ  ONLİNE SÜRÜŞ TESTİ
DİREKSİYON DERSİ TEORİK YOLCU GÜVENLİĞİ
ÖZEL DİREKSİYON DERSİ PRATİK TEMEL SÜRÜŞ BECERİLERİ DİREKSİYON NASIL TUTULUR
TRAFİK VE YOL BECERİLERİ  SÜRÜŞ EĞİTİMİ-SÜRÜŞ DERSİ DİREKSİYON EĞİTİMİ
OTOYOL SÜRÜŞ BECERİLERİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ-DİREKSİYON DERSİ
DİREKSİYON DERSİ PRATİK   ARAÇ BAKIMI RUTİN KONTROL
DİREKSİYON DERSİ PRATİK DİREKSİYON GELİŞTİRME   KOKPİT ALIŞTIRMASI
DİREKSİYON DERSİ PRATİK   AYNA SİNYAL MANEVRA  (A_S_M)
DİREKSİYON DERSİ PRATİK POZİSYON HIZ BAKIŞ  (P_H_B)
ÖZEL DİREKSİYON DERSİ GÜVENLİ ARAÇ SEÇİMİ NCAP-INNOVATİON
DİREKSİYON DERSİ TEORİK SÜRÜŞ GÜVENLİĞİ  ENGEL TEŞKİL EDEN APARATLAR MULTİMEDİA
DİREKSİYON DERSİ TEORİK EĞİTMEN-ÖĞRENCİ DİYALOĞU GÖSTER BANA-ANLAT BANA
 ÖZEL DİREKSİYON EĞİTİMİ   ARAÇ GÜVENLİĞİ-SİGORTA
BASİT SÜRÜŞ TEKNİKLERİ DİREKSİYON KONTROLÜ KALKIŞ ALMA TEKNİKLERİ
ÖZEL DİREKSİYON DERSİ PRATİK VİTES VE DEBRİYAJ KONTROLÜ
ÖZEL DİREKSİYON DERSİ PRATİK YOKUŞ YUKARI KALKIŞ ALMA
SÜRÜŞ EĞİTİMİ -SÜRÜŞ DERSİ-SÜRÜŞ TEKNİKLERİ FREN MESAFESİ-DURMA
ÖZEL DİREKSİYON EĞİTİMİ YOKUŞ YUKARI-AŞAĞI PARK
ÖZEL DİREKSİYON DERSİ PARK ETME TEKNİKLERİ PARALEL PARK-DİKEY PARK-GERİ PARK
İLERİ SÜRÜŞ TEKNİKLERİ TAKİP MESAFESİ-HIZ DEFANSİF SÜRÜŞ
SÜRÜŞ TEKNİKLERİ-SÜRÜŞ EĞİTİMİ-SÜRÜŞ DERSİ VİRAJLARDA HAREKET TARZI
DİREKSİYON DERSİ PRATİK SÜRÜŞ EĞİTİMİ-SÜRÜŞ DERSİ SOLLAMA-GEÇME-GEÇİLME
DİREKSİYON DERSİ PRATİK    GECE SÜRÜŞ TEKNİKLERİ
DİREKSİYON EĞİTİMİ TEORİK  ACİL DURUM ARAÇ KİTİ
DİREKSİYON HAKİMİYETİ TRAFİKTE SÜRÜŞ EĞİTİMİ MANEVRALAR
PROFESYONEL  SÜRÜŞ EĞİTİMİ DİREKSİYON DERSİ PRATİK KAVŞAKLAR-KATILIMLAR
DİREKSİYON EĞİTİMİ TEORİK TRAFİK İŞARETLERİ-TRAFİK IŞIKLARI
DİREKSİYON KURSU TEORİK YAYALAR- DİĞER YOL KULLANICILARI
DİREKSİYON DERSİ TEORİK  SÜRÜŞ ERGONOMİSİ SAĞLIKLI SÜRÜŞ
SÜRÜŞ TEKNİKLERİ-SÜRÜŞ EĞİTİMİ-SÜRÜŞ SİMÜLATÖRÜ NETTEN DİREKSİYON DERSİ
ÖZEL DİREKSİYON EĞİTİMİ ALKOL, İLAÇ VE GSM DİREKSİYON OKULU
HAVA KOŞULLARI-YOĞUN YAĞIŞLI SİSLİ ORTAM-KAR VE BUZLU HAVA SÜRÜŞ TEKNİKLERİ-SÜRÜŞ DERSİ
SÜRÜŞ EĞİTİMİ-SÜRÜCÜ OKULU-DİREKSİYON DERSİ OYUNLARI-GÖRSEL DERS-ONLİNE-VİDEO DERS
ARAÇ SATIN ALMA-TAVSİYELER TRAFİK TESCİL İŞLEMLERİ
ÖZEL SÜRÜCÜ KURSLARI İSTANBUL
2009 © Her hakkı saklıdır. Sitedeki materyaller izinsiz kopyalanamaz. MAXEL YAZILIM [email protected]
 • sayfayı paylas
 • stumbleupon
 • Delicious
 • reddit
 • Digg
 • Twitter
 • Myspace
 • email
 • linkedin
 • yahoo
 • newsvine
 • netvibes
 • google
 • Diigo
 • friendfeed